AYDER BALI HAKKINDA

2014-01-14 23:16:00
Ayder balının en önemli özelliği %100 doğal olması.  Ayder balını elde etmek için yöre halkı, tahta kovanları iplerle yüksek çam ağaçlarının tepesine çekiyor ve orada bırakıyorlar. Kafkas orman güllerinden polen alan arılar da işte, burada tamamen doğal ortamlarında meşhur Ayder balını yapıyorlar. Balı, ilk bakışta diğer ballardan ayıran önemli özelliklerinden birisi de rengi. Klasik bal renginden daha açık üstelik de berrak değil mum gibi bulanık bir rengi var.
Bu balın balmumu, ağızda hemen eriyecek kadar yumuşak ve hoş. Ayder Balı Türkiye'de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan,
İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Ayderde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva hastalıklara şifa dünyaca ünlü Ayder çiçek balıdır.
 
Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Ayder, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar. 
 
Ayderde İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.
 
Ayder balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır. 
Ayder balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Ayder balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40
°C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Ayder balı ekmeğe
sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Ayder balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir.. 
Ayder balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır.
 
Ayder balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri ilaç olarak kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Ayder balı kuvvet
macunu olarak verilirdi. Ayder balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır.
Yılda 1000 kiloya yakın elde edilen ayder balı, gerçek yetiştiricilerince İngiltere"den avusturalyaya birçok noktaya gönderilir. 

90
0
0
Yorum Yaz