AYDER YAYLASINDA NE VAR?

2014-01-14 23:30:00
Aslında bu soru” ne yok ki ” olsa cevap vermek daha kolay olurdu. İlk olarak yeşil bir dünya var. Eğer bugüne kadar herhangi bir yaylaya çıkmamış biriyseniz bu yeşil güzelliği hayal bile edemizsiniz. Her tarafınızda çeşit çeşit ,asırlık ağaçlar , tepenizde sizi terletmeden kavuran güneş, her an yağmaya müsait bulutlar, yer yer buzullar ,cıvıl cıvıl insanlar, tulum -kemençe sesleri, “horondan anlamayanların” daha çok olduğu horoncular ve parmaklarınızı yedirtecek karadeniz yemekleri…
 
Ayder Balının yetiştirildiği Ayder, Fırtına Irmağı'nın iki kolundan biri olan Haladeresi Havzası'nın tam merkezindedir.
 
Son yıllarda ülkemizin turizm cennetlerinde bir tanesi olmuştur. Kaplıcası ile sağlık turizmine, Kaçkar zirvelerine yakınlığı ile dağcılık ve avcılık turizmine elverişli kadar kış sporları içinde büyük bir potansiyel taşımaktadır.
 
Mevcut şartlardasağlık turizmi Ayder'e turizm hareketlerinde başı çekmektedir. Kaplıca tesisleri modern şartlarda son on yıldır Turizm Bakanlığı'nın denetiminde hizmet vermektedir. Vadi tabanında dere içinden çıkmakta olan eski kaplıca ise bilinmeyen eski bir tarihten beri mevcuttur.
 
Bugün halk tipi hizmet eski kaplıca da devam etmektedir. Modern kaplıca tesisi iki büyük mermer havuza sahiptir. Ayrıca küvetli-duşlu-tuvaletli ve özel dinlenmeli kabinleri mevcuttur.Kaplıca suyu pekçok tıbbi problemi çözme gücüne sahiptir.
 
Öncelikle romatizmel hastalıklarda son derece şifalı etkiye sahiptir. Ayrıca ülser, gastrit, bağırsak tembelliğini giderdiği gibi lipid ve kolesterol seviyesini düzenleme özelliği vardır. Yara tedavisinde ve kapanmayan yaraların iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Kadın hastalıkları konusunda fevkalade bir etkiye sahiptir. Göz hastalıkları çok kuvvetle fayda görülen bi başka antitetidir.
 
Kaplıca suyunun şifalı etkisinden hem içilerek hemde banyo yapılarak faydalanılır. Bütün uygulamalar devlet tarafından. temin edilen doktor kontrolunde olmaktadır. Tıbbı amacın gerçekleşebilmesi için 10-15 günlük bir kür gerekmettedir.Kaplıca suyunun sıcaklığı 52 C derecedir.
 

Ayder Yaylası

Rakım: 1400 m
Ev: ?
Yaşam Ünitesi: Bol miktarda var, 700 kişiyi barındırabilecek tesis mevcut.
Çamlıhemşin'e bağlı.

          Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı daha ziyade yayla niteliğinde bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar'a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında "Turizm Merkezi" ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına  iyi gelmektedir.

          Bölge insanı tarafından senelerdir bilinen bu doğa harikası belde, gelen hizmetlerle daha çok insanın yararlanabileceği tesisleri de beraberinde getirmeye başlamıştır. Ayrı ayrı 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesis Ayder’de insanların hizmetindedir.

          Ayder’de 700 kişiyi barındıracak şekilde yatak kapasitesi mevcut olup, yayla evleri tipinde konaklama tesisleri ve alt yapı tesislerinin çalışmaları plan dahilinde olup, bu sorunun çözümü için gerekli girişimler yapılmaktadır. Turizm Bakanlığı'nca Teşvikli Turizm Bölgesi durumundaki Ayder’in günümüze kadar uygulanan imar ve inşaat yönü turistik bir bölgenin sahip olacağı görünümde değildir. Ayder’de yöresel mimari özellik yansıtmayan beton yığınlarının ortadan kaldırılarak sahip olunan güzelliğe layık bir şekle getirilmelidir.

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası
Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası
Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası
Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası Ayder Yaylası
Çamlıhemşin Çamlıhemşin Ayder Kunç mahallesi Ayder Yaylası

 

284
0
0
Yorum Yaz